Instalacje i sprężarki chłodnicze w sklepach spożywczych.

Współczesne chłodnictwo nie mogłoby obejść się bez sprężarek, agregatów, chillerów i amoniaku. Dzięki nim produkty spożywcze mogą mieć dłuższe terminy przydatności, a takie artykuły jak mięso czy warzywa na dłużej zachowują świeżość.

Sprężarki chłodnicze to urządzenia przeznaczone do sprężania czynnika chłodniczego w lodówkach lub zamrażarkach w zamkniętym obiegu. Najczęściej wyposażone są w silnik elektryczny umieszczony wraz z elementem sprężającym w jednej obudowie. Ważną rzeczą jest, że instalacje chłodnicze wykorzystują amoniak, czyli jeden z najbardziej ekologicznych czynników chłodzących, choć bywa też niebezpieczny. Współczesne instalacje chłodnicze, są projektowane i budowane bardzo dokładnie, co zapobiega niekontrolowanym wyciekom amoniaku. Amoniak jest bardziej sprawny energetycznie od freonów. Mimo że współcześnie zdarza się niewiele wypadków z udziałem amoniaku, projektowane są instalacje wykorzystujące jego mniejsze ilości.

Takie instalacje są wykorzystywane w ubojniach drobiu, chłodniach składowych, centrach logistycznych, mleczarniach i w nowej gałęzi przemysłu, jaką jest chłodnictwo okrętowe. Ułatwiają także przechowywanie ryb, warzyw i owoców.